İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

Her gün her an binlerce kişi sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyorlar ve bu aramalarının %80'inden fazlasını ise mobil cihazları ile gerçekleştiriyorlar. Türkiye'de ve dünyada bu kadar hızla büyüyen online satış pazarında siz de e-ticaret sitenizi kurarak kısa bir süre içerisinde yer alabilirsiniz. E-ticaret sitenizi kurmak ve internetten satışa başlamak bazı koşullar gereklidir.

Ürün

İnternetten satış yapmak istiyorsunuz ama henüz ne satacağınıza karar vermediyseniz ilk yapmanız gerekenin ürün ya da ürünleri belirlemek olduğunu belirtmemiz gerekli. Tek bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi birden fazla ürün çeşidi de satabilirsiniz. Önemli olan ne satacağınızı belirlemeniz. Tek bir ürün ya da ürün grubu ile başlayarakta ürün yelpazenizi sonradan da genişletebilirsiniz.

Plan

Bir iş planınızın olması oldukça önemli. E-ticaret sitenizi açtınız ürünlerinizde belli fakat anlık olarak işlem yapmayı denerseniz bu şekilde bir çalışma metodundan bir verim alamayabilirsiniz. Bu sebeple kampanya dönemleri, ürün fiyatlandırması, özel günler, stok takibi/kontrolü vb. tüm çalışmalarınız için bir iş planı oluşturmanız hem size kolaylık sağlayacak hem de e-ticaret sitenizi daha iyi bir performans ile yönetmenizi sağlayacaktır.

Resmi Olmak

Vergi mükellefi olmak demek bir şirketinizin olması demektir. Bu resmi olma sizin için önemlidir. İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödemeler için fatura kesmeniz gerektiğinden dolayı bir şirketinizin olması gereklidir.

Alan Adı

E-ticaret sitenizi aktif etmek için bir alan adına ihtiyacınız var buda www.ornek.com, net, org vb. uzantılı olabilir. Alan adınzı alın ve kopyası olmayan, e-ticaret sitenizin içeriğini yansıtan alan adları tercih etmenizi öneririz.

Zaman

E-ticaret'e başlamakla süreç tamamlanmıyor aslında işin en önemli tarafı işin sürekliliğidir. Buna bağlı olarak e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir. E-ticaret sitemi açtım kenarda beklesin müşteri nasılsa bir şekilde gelir diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet oldukça geniş bir alan ve sizin ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmanız gereklidir. E-ticaret siteniz için bir zaman planlaması yaparak sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz.

Bütçe

İnternetten satış yapmak için bir bütçe planlaması yapmanız gerekli diyebiliriz. Hazır bir altyapımı kullanacaksınız yoksa farklı bir yöntem mi deneyeceksiniz, reklam çalışmaları için ne kadarlık bir harcama düşünüyorsunuz, ek olarak ürün, ödeme, kargo ve tedarikçi bütçe gerektiren unsurlar arasında yer almaktadır.

Pazarlama Çalışmaları

E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internetten üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışamlarına ihtiyacınız vardır. Bunları geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri ki bunlar PR çalışamları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama bunlar ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb.çalışmaları… Online ve offline reklam çalışamlarını bir arada yürüterek de e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

E-Ticaret Altyapısı

İnternetten satış yapmak için bir e-ticaret sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. E-ticaret sitenizi kurarken hazır bir e-ticaret altyapısı ile başlamanızı öneririz. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Vikaon’un sistemleri bu kalite ile tasarlanmıştır.